NGO
 
 
 
 
 
 
 
Moje ankiety
 
 
Jaki sport uprawiasz ?
skoki narciarskie
biathlon
biegi narciarskie
szachy
koszykówkę
siatkówkę
kolarstwo
nordic walking
badminton
lekkoatletyka
piłka nożna
inny sport
 
 
 
Linki do ciekawych stron
 
 
 
 
Historia klubu
Narciarstwo w Karpatach i na Podkarpaciu datować można od lat siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku . Były to jednak nieśmiałe próby czynione przez pojedynczych pasjonatów wypraw, głównie myśliwych. W naszym regionie czynił to nauczyciel z Dębowca pod Jasłem Stanisław Barabasz. Po przeniesieniu się do Zakopanego rozpoczął on w 1888 roku produkcję pierwszych nart. Próbę ujęcia narciarstwa w zorganizowane formy podjęto jeszcze przed pierwszą wojną światową Towarzystwo Tatrzańskie, tworząc przy swoich kołach sekcje narciarskie. Właśnie utworzenie takiej sekcji
w Iwoniczu-Zdroju stanowiło zaczyn do późniejszego Iwonickiego Klubu Narciarskiego. W 1995 roku przypadł jubileusz siedemdziesięciolecia narciarstwa w Iwoniczu-Zdroju, miejscowości, w której powstał w 1925 roku pierwszy w środkowej części Karpat, w dzisiejszym województwie podkarpackim, klub narciarski. Wybuch II wojny światowej przerwał pięknie rozwijającą się działalność IKN.
W listopadzie 1945 roku reaktywowano klub, tym razem pod nazwą „Nafta” sponsorowanym przez Dyrekcję Sekcji Kopalnictwa Naftowego w Iwoniczu-Zdroju. Po niemal dziewięcioletnich perturbacjach związanych z reorganizacjami zrzeszeń i klubów w roku 1954 doprowadzono do zjednoczenia iwonickiego narciarstwa pod sztandarem KS „Górnik”. Dynamiczny rozwój iwonickiego narciarstwa stał się impulsem dla PZN do utworzenia w 1950 r. V Okręgu narciarskiego PZN z siedzibą w Iwoniczu-Zdroju. W 1958 roku rozpoczął się nowy etap w historii klubu, który otrzymał statut i osobowość prawną, zrzeszając ponad 50-ciu czynnych narciarzy. W latach 1958-63 w skład Kadry Narodowej Polski wchodziła Anna Murman.
Najważniejsze osiągnięcia klubu
Do jej największych osiągnięć należało zajęcie III miejsca w Mistrzostwach Polski w slalomie gigancie i IV miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w 1960 r.  w biegu zjazdowym. W początku lat 60-tych rozbudowano skocznie narciarskie, rozbudowano stok slalomowy, wytyczono trasy biegowe i zamontowano wyciąg narciarski. Zwracające uwagę sukcesy sportowe tamtego czasu to wicemistrzostwo świata w sztafecie z udziałem Jana Murdzka na Biatlonowych Mistrzostwach Świata w 1969 roku w Zakopanem oraz zdobycie złotego medalu w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży w Szklarskiej Porębie przez Jerzego Nycza.
Obecnie największe wyniki klub osiąga w biathlonie. W 2005 roku Grzegorz Jakubowicz zdobył tytuł mistrza Polski i zdobył Puchar Polski w kategorii młodzików w biathlonie. Sylwester Chudziński to piąty zawodnik OOM w kategorii juniorów młodszych. Należy również wspomnieć, iż jedną z najlepszych młodziczek w biathlonie jest Barbara Kielar. Zdobyła ona złoty i srebrny medal na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Warto również wspomnieć o wychowankach IKN „Górnik”. Łukasz Szczurek, wicemistrz i mistrz świata juniorów młodszych w biathlonie i Katarzyna Jakieła , reprezentantka Polski w biathlonie. Obecnie trenują w innych klubach, gdzie mają lepsze warunki do dalszego rozwoju. Jednak pierwsze medale zdobywali w barwach IKN „Górnik”.
Zarząd klubu
Prezes: Wacław Filipowicz
Wiceprezes: Edward Jakieła
Sekretarz: Jakieła Mariusz
Skarbnik: Szczurek Piotr
Kontakt
Iwonicki Klub Narciarski „Górnik”
ul. Leśna 2
38-440 Iwonicz-Zdrój
tel./fax: (0-13) 43 506 16
 
 
 
Gmina Iwonicz-Zdrój, Al. Słoneczna 28, 38-440 Iwonicz-Zdrój
realizacja: Ideo
powered by: CMS Edito